Współpraca strażaków KP PSP w Zgorzelcu z harcerzami podczas Zlotu Chorągwi Dolnośląskiej ZHP

            W dniu 25 maja 2019r. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu gościła około 400 harcerzy. Spotkanie odbyło się w ramach Zlotu Chorągwi Dolnośląskiej ZHP, którego celem było przeprowadzenie wspólnych zajęć, mających pomóc w zrozumieniu zagrożeń z którymi mogą się spotkać w trakcie obozów letnich, biwaków w lesie oraz w innych miejscach. Na terenie Jednostki PSP zorganizowany został punkt dydaktyczno-szkoleniowy, połączony z pokazem sprzętu pożarniczego.

W tym dniu Zgorzelec odwiedziło około 1400 harcerzy, instruktorów i seniorów z terenu całego województwa.

Harcerze podczas wizyty w KP PSP w Zgorzelcu zapoznali się:

– ze ścieżką edukacyjną „Ognik” funkcjonującą w zgorzeleckiej komendzie, w której uczestniczyło około 300 druhów,

– z tematami ogólnym dotyczącymi funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej – zarysem historycznym powstania formacji, obszarem i zakresem działania,

– ze sprzętem jakim dysponuje PSP na co dzień,

– ze specyfiką pełnienia służby w PSP.

W ramach wizyty zgorzeleccy strażacy przygotowali pokaz sprzętu logistycznego będącego na wyposażeniu Komendy. Harcerze oglądali wozy strażackie i sprzęt do gaszenia pożarów. Chętni mogli na własnej skórze odczuć ciężar niektórych z nich.

Na terenie KP PSP został zorganizowany także punkt wydania i spożycia przez harcerzy posiłku oraz zaplecze socjalne, zbudowane w oparciu o kontener sanitarny kompanii logistycznej PSP. Był to czas, kiedy druhowie mogli odpocząć i uzupełnić zapasy energii niezbędnej na dalszą drogę.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu włącza się w wiele akcji w ramach edukacji, prewencji społecznej i promocji bezpiecznych zachowań. Nie brakuje także działań edukacyjnych w okresie letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Strażacy zapoznają ich uczestników z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

 

opracował: mł.bryg. Hubert Jarosz/ Jakub Ostrowski