Pożar zboża i lasu w Pieńsku

           W dniu 25-07-2019 o godzinie 17:48, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta  Powiatowego PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie z CPR, że w Pieńsku przy ul. Ogrodowej  „pali się pole za domem zgłaszającego”.

Łącznie do zdarzenia zadysponowano  4  zastępy JRG PSP i 11 strażaków,  5 zastępów OSP KSRG i 26 strażaków, 6 zastępów OSP i 26 strażaków, służby leśne: 3 pojazdy i 6 osób.

 Strażacy podjęli następujące działania :  od właściciela pola uzyskano informację, że pracownicy którzy pracowali przy koszeniu zboża udali się na przerwę obiadową pozostawiając kombajn na ściernisku. Wracając z przerwy zauważyli pożar ścierniska pod kombajnem ( pożar kombajnu w przedziale sieczkarni). Za pomocą samochodu terenowego odciągnęli kombajn ze ścierniska objętego pożarem, a następnie za pomocą gaśnicy proszkowej ugasili palący się kombajn. Pożar ze ścierniska rozprzestrzenił się na pobliską uprawę pszenicy oraz las. Zagrożona pożarem była uprawa zboża na powierzchni ok. 100 ha oraz kompleks leśny.  Strażacy w pierwszej fazie działań podali dwa prądy W-52 w natarciu na front pożaru, a następnie trzeci prąd wody w natarciu na pożar poszycia leśnego w drzewostanie sosnowym. Kolejne trzy prądy wody W-52 w natarciu podano na palące się zboże od strony lasu oraz suchą trawę przy pasie nad granicznym. Przybyła na miejsce pożaru służba leśna z Nadleśnictwa Pińsk zadysponowała trzy samoloty na miejsce zdarzenia, które dokonały sześciu zrzutów wody na teren pożaru. Na czas dogaszania pożaru utworzono punkt czerpania wody na rzece Nysa Łużycka. Po drugiej stronie rzeki Nysa Łużycka  (teren Niemiec) przybyły trzy zastępy gaśnicze straży niemieckiej, zabezpieczając teren po swojej stronie. Na miejscu pożaru właściciele pól przy pomocy dwóch ciągników wykonali oddzielenie mineralne gleby. Łącznie powierzchnia pożaru wyniosła 19 ha, czas akcji gaśniczej wyniósł 4 godz. 40 min.

opracował: mł.bryg.Hubert Jarosz

zdjęcia: Mariusz Pozorski